Search for...

Çatı Altı Isı Yalıtımı

Binalarda yapısal olarak en fazla ısının kaybedildiği bölüm çatılardır. Yalıtım yapılmadığı takdirde çatılardan kaynaklı ısı kayıplarının %25 dolaylarında olduğu bilinmektedir. Bu da binanızın çatısına yalıtım yaptırmadığınız takdirde ısınmaya %25 daha fazla para ödeyeceksiniz demektir. Çatı boşluğunun ısıtılmaya gerek kalmadan çeşitli özelliklerdeki ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması çatı altı ısı yalıtımıolarak adlandırılmaktadır.

Binanıza çatı yalıtımı yaparak kış aylarında aşırı ısı kayıplarının önüne geçebilir, yaz aylarında ise aşırı ısınmayı önleyerek ısınma ve soğumaya harcanacak giderlerde tasarruf edebilirsiniz. Isı yalıtımının yanında ses yalıtımına da katkı sağlayarak gürültü kirliliğinden daha az etkilenmenizi sağlar. Eskiyen, tamir gerektiren çatılarınız için büyük masraflar yapmadan pratik çözümlerle ısı yalıtımınızı yaptırabilirsiniz. Isı yalıtım malzemeleri kullanılan materyalin özelliğinden dolayı hem yangın çıkma riskini azaltır hem de haşere ve zararlı böceklerden korur.

Çatılarda yapılacak ısı yalıtımı ve kullanılacak yalıtım malzemeleri çatı modellerine uygun olarak değişiklik göstermektedir. Isı yalıtım malzemeleri ısı geçirgenlik özellikleri, kullanım amaçları, yanıcılık özellikleri, ultraviole ışınlara dayanıklılık gibi özelliklere sınıflanmaktadır. Isı yalıtım malzemeleri genel olarak hafif, kokusuz, nemi emebilen, çürümeye karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır. Isı yalıtım malzemeleri yapısal olarak taneli, lifli, hücre yapılı, reflektif yanı yansıtıcı yapıda ve birkaçının karışımıyla üretilen çeşitlere ayrılmıştır. Isı yalıtım malzemeleri arasında camyünü, taşyünü, genleştirilmiş polistren, poliüretan köpüğü, fenol ve cam köpüğü vardır.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked*