Search for...

Dış Cephe Mantolama

Mantolama farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı transferini engellemek amacıyla yapılan işlemlere denir. Yaz aylarında içerinin serin, kış aylarında ise sıcak tutan bir izolasyon uygulamasıdır. Mantolama günümüzde en yaygın ısı yalıtım/izolasyon çeşididir. Mantolama firması, ve mantolama uygulaması düzgün seçilen yapılarda ısınma ve soğutmada kullanılan enerji %50 ‘ye varan enerji  tasarruf sağlanmaktadır. Dış cephe mantolama ve iç cephe mantolama bir nevi su, ses, nem ve yangın yalıtım görevini de sağlamaktadır. Mantolama çeşidi ve mantolama uygulamasını yapan firma doğru seçildiği takdirde yapıların ömrünü uzatan bir inşaat uygulamasıdır. Binalarda ısı yalıtım sağlamak amacıyla dış cephe mantolama gerekli bir hal almıştır.

Arasındaki Farklar:

a) Dış cephe mantolama, binayı dışarıdan bir kabuk gibi sararak tam ve etkin bir ısı yalıtımı sağlar.
a) İçten Mantolama, sadece iç duvarlara uygulanabildiği için döşeme kasetlerinde ısı köprüleri oluşturur ve etkin ısı yatlımı sağlamaz.

b) Dış cephe mantolama binadaki tüm rutubeti engeller.
b) İç cephe mantolama dış yüzeyde su sızıntısı yoksa sadece duvarlardaki rutubeti engelleyebilir, fakat tavan ve döşemelerde rutubeti artırmış olur.

c) Dış cephe mantolama binayı tüm dış etkilerden korur.
c) İç cephe mantolama, rutubet ve nem hala içeri girdiği için, içten yapılan kaplama malzemelerinin ve iç cephe boyasının zarar görerek dökülmesine sebep olur.

d) Dış cephe mantolamada, ısı iletim katsayısı düşük daha kalın ısı yalıtım levhaları kullanılabilir, bu da ısı yalıtımından tam performans alınmasını sağlar.
d) İç mantolamada 2 ya da 3 cm lik ısı yalıtım levhası kullanılabilir, bu da etkin bir ısı yalıtımı sağlayamaz.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked*