Search for...

Su Yalıtımı

Hizmetler

Su Yalıtımı

Su Yalıtımı Nedir?

Su yalıtımı, bir nesnenin veya yapının su geçirmez veya suya dayanıklı olması, böylece sudan nispeten etkilenmemesi veya belirli koşullar altında su girmesine direnç göstermesi işlemidir. Bu gibi malzemeler ıslak ortamlarda veya belirli derinliklerde su altında kullanılabilir.

Su Yalıtımı Yöntemleri

Su izolasyonu yapabilmenin bir çok yöntemi vardır, bunların başında bitüm membranlar gelmektedir. Membranlar bir çok çeşide ayrılmaktadır, başta bitüm olanlar ve sürme yöntemle yapılanlar olduğunu söyleyebiliriz.  Diğer yöntemler ise püskürtme ve sürme yöntemler olduğunu görmekteyiz.

Püskürtme yöntemler poliüretan bazlı ve polimer polyurea yeni nesil ürünlerle yapılmakla beraber günümüzün en ileri teknolojileri kullanılarak bu ürünler yapılabilmektedir. Püskürtme sprey polyurea ürünler mükemmel esneklikte olurken ekyersiz ve daha kalıcı olmaktadır.

Sürme su izolasyonu yöntemleri ise poliüretan, akrilik bazlı ve lateks ürünler olmaktadır. Bu ürünler sıvı olması nedeniyle sürülerek uygulanan ve katlar arasında uygulanarak istenilen kaplama oluşturulurken hava ile kürlenip kurumaktadır. Poliüretan ürünler daha dayanıklı olurken akrilik bazlı ürünler daha zayıf ve ekonomik olmaktadır.

Su Yalıtımının Faydaları Nelerdir

Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Su yalıtımı uygulaması, binanın güvenliğini sağlamasının yanı sıra bakteri ve küf oluşmasını, suyun çatılarımızdan veya tavanlarımızdan damlamasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.
Sıkça Sorulan Sorular

Nerelerde Su Izolasyonu Yapılır

Teras zeminleri su izolasyonu en önemli alanlar arasında yer almaktadır. Yaşam alanlarının ilk su izolasyonu ihtiyacı olan bölgedir.

Temel su yalıtımı binaların zemin bölgeleri olması nedeniyle yer altı sularının beton içerisine nüfus etmesinin engellemek için yapılmaktadır.

Binaların zeminleri kadar toprak altında kalan yapıların etrafının duvarlarının su yalıtımının önemi büyüktür. Perde duvarların su izolasyonun yapılması durumunda bodrum katları nemden ve korozyondan kurtulmuş olurlar.

Yaşadığımız alanlar arasında en çok kullanım alanlarına sahip ve su ile temas eden bölgelerdir. Bu nedenle banyo ve benzeri ıslak zeminlerin zemin su yalıtımı yapılması gerekmektedir.